2014 m. rugpjūčio 20-21 dienomis Rokiškio ir Latvijos (Ludza) atstovai dalyvavo tarptautinio bendradarbiavimo tarp Rokiškio ir Ludzos vietos veiklos grupių projekto „Kultūrinės, istorinės aplinkos ir tradicijų išsaugojimas Ludzos ir partnerių teritorijose, patirties sklaida ir impulsas vietiniams gyventojams – Atrasta istorija“.
Tai antroji konferencija – kūrybinės dirbtuvės „Menas“. 25 žmonių delegacija vyko į Ludzą kur, pasiskirstę po 5 narius dalyvavo amatų dirbtuvėse kartu su Latvijos dalyviais. Šiame projekte dalyvavo ir trys mūsų bendrijos nariai -tai Danas ir Danutė Stočkai ir aš, Renata Sarajevienė. Apie šios kūrybingos, linksmos, turiningos ir malonios kelionės įspūdžius ir noriu Jums papasakoti.
Pirmąją dieną džaugėmės galėdami bendrauti ir dalintis kūrybine patirtimi su kaimyninės šalies atstovais įvairiose amatų dirbtuvėse. Antrosios dienos ankstų rytą, prieš konferenciją, turėjome galimybę pamatyti seniausio miestelio Latvijoje lankytinas vietas.
Ciblos rajone, kalvių dirbtuvėse, bendraudami su kalviu Igoriu Zabilevskiu, darbavęsi dalyviai sužinojo šio amato paslaptis, nusikaldino meniškus ir praktiškus gaminius: durų rankeną, žarsteklį, žvakidę – ąžuolo lapą ir kt.
Ludzos vaikų ir jaunimo centre, rankdarbių dirbtuvėse, Lietuvos ir Latvijos atstovai, pasiskirstę į tris grupes, bendravo ir dalinosi patirtimi su kolegomis iš Latvijos, kaip pagaminti veltus papuošalus iš margaspalvės vilnos ir karoliukų. Susipažino su lėlių gaminimo galimybėmis ir technika, naudojant aplinkai draugiškas medžiagas.
Vadovaujant Ilze Loce gaminti perlų papuošalus iš karoliukų ir kristalų buvo kur kas paprasčiau nei pačiam išsiaiškinti sutažo subtilybes, reikalaujančias didelio susikaupimo ir patirties.
Džiugino ir išraiškingi, pačių pasiūtų lėlių veideliai.
Vilnos vėlimas – tai ypatingas procesas, kurio rezultate gimsta gražūs papuošalai, žaislai ir interjero detalės. Vėlimo paslaptimis dalinosi Kristina Smirnova, kurios pagalba projekto dalyvių rankose pražydo veltos gėlės.
Trečioji grupė dalyvių keliavo po rajoną ir lankė apylinkėse esančius senuosius dvarus. Susipažino su jų istorijomis, darbais dvaruose, išmėgino juostų audimo amatą, piešė aplankytas vietoves.
Ketvirtoji grupelė dalyvavo „Antrosios pusės“ dirbtuvėse, kuriose dekoravo antrąją duonos pjaustymo lentelės pusę dekupažo technika. Taip pat dekoravo šaukštus, kūrė papuošalus naudodami lengvai ir greitai apdirbamas medžiagas – terakotą (natūraliai džiūstantis, degimo nereikalaujantis molis) ir kordijerinę masę.
Turbūt linksmiausiai laiką praleido projekto dalyviai, kurie lankėsi Salnaviečių garsų ir šokių kalvėje. Šie dalyviai Karsavos rajone, Salnavoje, vadovaujami Valentinos Kirsanovos, išmoko ne tik pagroti su to krašto liaudies instrumentais, bet ir juos pasigaminti. Mokė vieni kitus savo šalies liaudiškų šokių, dainų ir žaidimų. Jų išmokti kitą dieną kvietė ir visus konferencijos dalyvius. Muzikine gaida ir buvo baigtas dviejų šalių atstovų sustikimas…
Renata Sarajevienė