Džiugu, kad tautodailė, kaip tautos kultūros dalis, populiarėja, jos tradicijas perima jaunesnioji ar net jauniausioji karta – darželinukai, mokiniai. Per įvairias tautodailės šakas naujai atgyja visas tautos paveldo spektras, iš kartos į kartą perduodama tai, ką brangino mūsų proseneliai, ką dirbo, kūrė, vertino seneliai ir tėvai. Malonu ir tai, kad Rokiškio rajono tautodailininkų gretos gausėja, ateina vis daugiau jaunų, išmanių, talentingų, žingeidžių ir darbščių žmonių.
Perfrazuojant liaudies patarlę, tautodailininkai „išperėtus viščiukus“ skaičiuoja pavasarį. Šis pavasaris atėjo naujai, dosniai ir džiugiai įvairiom prasmėm. Tai parodė ataskaitinė tautodailininkų darbų paroda Rokiškio krašto muziejuje. Muziejaus administracijai esame dėkingi, kad nuoširdžiai mus globoja, duoda pastogę, priima po savo sparnu. Tik gaila, kad dėl erdvės stokos liaudies meno kūrėjai neturėjo galimybės plačiau išskleisti ir parodyti savo galimybių. Tai pastebėjo ir atvykę svečiai iš kaimyninių rajonų bei Panevėžio. Tikimės, kad ateityje tautodailininkų parodoms atsiras ir erdvesnių salių. Manau, tuo turėtų būti suinteresuotas ir Rokiškio kultūros centras.
Gražiai, energingai pradėjo skleisti savo vadovavimo veiklą naujoji pirmininkė Birutė Dapkienė. Tą pajuto visi – tiek savi tautodailininkai, tiek rajono vadovai, visuomenės atstovai bei svečiai. Pirmininkė pastaruoju metu lankėsi Biržų, Kupiškio, Ukmergės ataskaitiniuose renginiuose, sėmėsi patirties. Atrodo, gerai yra išmokusi renginių organizavimo pamokas, todėl šis jos debiutinis renginys – 2016 metais nuveiktų darbų tautodailės srityje ataskaitinė paroda ir jos aptarimas – išties tapo gražia, turininga, įsimintina švente. Rokiškio tautodailininkus šia proga pasveikino rajono savivaldybės vicemeras Egidijus Vilimas, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Panevėžio regiono bendrijos pirmininkas Saulius Kronis, Biržų, Kupiškio, Ukmergės, Pasvalio tautodailininkų bendrijų pirmininkai.
Šiai parodai savo darbus pateikė 29 tautodailininkai ir 5pretendentai: Laimutė Sipovičienė, Tomas Jarušauskas, Lina Skardžiūtė, Aurelija Pašvenskaitė, Ramunė Černiauskienė. Eksponuojama per 150 kūrinių, atstovaujamos visos tautodailės sritys: audimas, drožyba, tapyba, keramika, pynimas, karpymas, rišimas, mezgimas ir nėrimas, vilnos vėlimas, lėlių bei papuošalų kūrimas, atsirado ir dailiosios kalvystės eksponatų. Darbai įvairūs, įdomūs, apie 60 darbų atrinkta į regioninę parodą Panevėžyje.
Kalbant apie praėjusių metų derlių, reikia pažymėti aukščiausiai įvertintus tautodailininkų veteranų Juozo Čepulio, Alės Gegelevičienės, Gitos Kolosovienės, Augenijos Ruželienės, Aleksandro Spundzevičiaus, Genės Šimėnienės, Vidmanto Zakarkos darbus, atstovavusius Rokiškio rajonui Lietuvos tautodailininkų sąjungos 50-mečiui skirtoje parodoje, kuri vyko Vilniuje, Nacionaliniame muziejuje. Minėtų autorių – Vidmanto, Alės, Gitos ir Genės – darbai taip pat varžėsi Panevėžio regiono tautodailininkų bendrijos parodoje-konkurse „Aukso vainikas 2016“.
2016 m. buvo ypač darbingi ir sėkmingi medžio drožėjui Erikui Čypui. Šis sertifikuotas tautodailininkas, įkūręs Amatų centrą, šįmet pelnęs kubilininkystės ir žaislininkystės meistro vardą, daug savo brangaus laiko atiduoda edukacinei veiklai su vaikų globos namų auklėtiniais, neįgaliaisiais vaikais. Pagarba jam!
Naujiena buvo ir tai, kaip buvo renkamas aktyviausias visuomeninės kūrybinės ir švietėjiškos veiklos tautodailininkas. Burtų keliu iš 14 kandidatų jį išrinko pirmininkės mama p.Ona. Aktyviausiu tautodailininku – visuomenininku tapo Alė Gegelevičienė, pelniusi prizą – viduramžių pietūs Norviliškių pilyje. Antra vieta ir prizas – apsilankymas Anykščių baseine ir SPA programa pirtyje –atiteko net 6 tautodailininkams : Vidmantui Zakarkai,Igoriui Kovalevskiui,Augenijai Ruželienei ,Erikui Čypui ,Violetai Jasinevičienei ,Jūratei Deksnienei.
. Nemažas būrelis veiklių ir aktyvių bendrijos narių už indėlį puoselėjant tautodailės tradicijas apdovanoti Padėkos raštais, rožėmis ir net paukščių lizdais su kiaušiniais (tikimės, bus išperėta nemažai naujų, gražių tautiškų viščiukų).
Šventišką parodos atidarymo renginį meniškai apipavidalino p. Birutei nuostabiai tinkantis tautinis kostiumas, p. Dainoros Mineikienės poezija ir Kriaunų kaimo kapelos liaudiškos, skambios melodijos.
P.S.: O gal tai subtili užuomina, kad ir patys tautodailininkai rodytų tautinio kostiumo dėvėjimo pavyzdį?
Irena Stasikėlienė